Drobečková navigace

Úvod > Aktuality > Upozornění odboru životního prostředí Měú Varnsdorf

Upozornění odboru životního prostředí Měú VarnsdorfTopíte na tuhá paliva? Nezapomeňte na povinnou kontrolu kotle.

 

Zákon o ochraně ovzduší již od roku 2016 vyžaduje provádět každé tři roky kontrolu technického stavu kotle. Povinnost se vztahuje na kotle a jiné spalovací zdroje pokud: spalují tuhá paliva (uhlí nebo dřevo) a současně ohřívají vodu pro radiátory ústředního topení a současně mají výkon 10 nebo více kW. Kontrola se zaměřuje na správnou instalaci kotle, na jeho správné užívání a také na používané palivo.

Kontrolu technického stavu musí provádět odborně způsobilá osoba, vyškolená na konkrétní typ kotle. Seznam všech odborně způsobilých osob najdete na stránkách ministerstva životního prostředí: https://ipo.mzp.cz/  Upozorňujeme, že kontrolu technického stavu kotle nelze nahradit revizí komína ani zprávou o jeho vyčištění.

Doklad o provedené kontrole musí uživatel kotle na vyzvání předložit městskému úřadu obce s rozšířenou působností (v našem případě MěÚ Varnsdorf). Pokud tak neučiní, může mu být udělena pokuta až do výše 20 000 Kč (v případě právnické osoby dokonce 50 000 Kč). Tato povinnost bude přitom od letošního roku důsledněji kontrolována.

Podrobnější informace najdete na https://www.mzp.cz/cz/lokalni_topeniste#reseni_problemu

OŽP